Android Studio Kurulumu

Mobil programlama son yıllarda çok fazla yükselişte olan programlama kategorisi. Hatta mobil uygulama sektörü birçok alanda çok kısa sürede masaüstü uygulamaların yerini aldı. Android başlığı altında kurslarda bahsettiğim konuları özetlemeye çalışacağım. Umarım birilerine faydalı olur. Hadi başlayalım…

Android Studio ve Android Programlama dili Java’dan türetildiği için haliyle Java’ya olan ihtiyaç fazla. Java dili ile geliştirme yapabilmek için işletim sisteminiz ne olursa olsun JDK (Java Development Kit) kurulu olmalıdır. Bu linke tıklayarak JDK8 versiyonuna ulaşabilirsiniz. Şuan 8u131 versiyonu bulunmakta ancak siz en güncel kurulumu indirin kesinlikle. Tabi ki işletim sisteminiz ve x86 veya x64 olması önemli bir etken.

JDK8

Yukarıdaki görselde bu yazı yazıldığındaki işletim sistemlerine göre mevcut JDK8 listesini görebilirsiniz.

 

Android Studio olmazsa olmazımız bence. Birçok kişi Eclipse kullanılmıyor mu diye sormuştu. Eclipse çok fazla yazılım diline destek verdiği için ayarı kaçabiliyor arada. Zira ilk olarak Eclipse ile başladım Android öğrenmeye ve Eclipse konusunda ısrarcı olsaydım kesinlikle devam edemezdim. Android Studio çok farklı değil aslında ama yeni başlayan biri için ciddi sorun olan bölümleri sizin adınıza kuran bir program. Şuradan işletim sisteminize uygun en son Android Studio’yu indirebilirsiniz. Cengaverlik yapıp ben 4.5G ile indiririm diyenlere o ayki paketinizi bu dosya ile tüketmeyin bence, zira dosya epey büyük sonrasında kurulan SDK paketi de cabası. Toplam kurulum 2gb (işletim sisteminize göre belki daha fazla olabilir).

SDK kurulumu önemli, Android Studio kurulduktan sonra açtığınızda (ki hemen açın da SDK’da insin) size hangi SDK versiyonunu indirmek istediğinizi soruyor. Burada tek bir paket veya birden fazla paket seçebilirsiniz. Ancak bunlar diskinizde ciddi yer kaplayacaktır. Bu nedenle yukarıdaki gibi aylık güncellenen istatistiklere göz atmakta fayda var. Şuan hali hazırda Android kullanıcılarının %32’si Lollipop versiyonunu, %31.2’si Marshmallow versiyonunu kullanmakta. Dolayısı ile benim tercihim Mashmallow 6.0 olacaktır çünkü hergün binlerce cihazın kullanılmaya başlandığı ve daha fazlasının güncellendiği bir dönemde belki bu yazıyı yazarken aradaki fark çoktan kapandı bile. Seçtiğiniz SDK mutlaka birkaç alt versiyona destek vermektedir. Ayrıca Ice Cream Sandwich veya Kelly Bean mı kaldı yaa.

Yukarıdaki gibi istediğiniz versiyonu seçip kurulumu tamamladığınızda yapacağınız tek bir şey kalıyor; Emülatör Seçmek.

 

Ahhh GenyMotion; sen ki Android programcılarının Kara Murat’ı, sen ki doğru düzgün cihazı olmayan (veya kirletmek istemeyen 🙂 ) programcıların can yoldaşıydın, ta ki bizden para istediğin o hazin ekranı görene kadar. Emülatör bu işin olmazsa olmazı ama en hızlı ve sağlıklı sonucu gerçek bir cihazda alabilirsiniz. Test etmek istediğiniz yazılımı emülatörde açmak için bazen bir bardak çay molası bile verebilirsiniz (hadi canım diyenler Android Studio içinde gelen emülatörü bi açsın bakalım). Alternatif çok, Google’da kısa bir arama ile birçok emülatöre ulaşabilirsiniz. Farklı alternatifler denesek bile yine dönüp dolaşıp ya gerçek cihazı kullanmaya ya da Android Studio’nun içerisindeki emülatöre gelecektir, tercih sizin.  Bu işlemde tamam ise artık kod yazmaya geçebilirsiniz, gelsin HelloWorld’ler…