Android Studio Yeni Proje

Yeni bir proje oluşturma adımlarına göz atalım. Aslında bilgisayar ile haşır neşir olanların aşina olduğu ekranlar ancak birkaç ufak ayrıntıdan bahsetmeye çalışacağım.

Tabi ki ilk adımımız yukarıdaki gibi File menüsü altındaki New > New Project olacaktır.

Yukarıdaki ekranda önemli olan Application Name ve Company Domain bölümleridir.

Application Name: Projenin adı burada belirlenecektir. Türkçe karakter kullanılmaması tavsiye edilir.

Company Domain: Siz bilgisayarınızda çalışırken bu domainin size ait olup olmadığı sorgulanmaz ancak Package Name ismi buna göre belirlenmektedir. Package Name projeniz Google Play’e yüklenirken önem arz etmekte ve benzersiz olması istenmektedir. Bu nedenle domainin size ait olmasını tavsiye ederim. Daha önceden domain adı com.onurdemirkapi.projeadi şeklinde yazılırken artık sadece domain adını yazmanız yeterli.

 

Bu ekranda geliştireceğiniz uygulamanın hangi versiyona göre yazılacağını belirlemeniz gerekmekte. Bununla ilgili ufak bir araştırma ile şuan kullanılan Android versiyonları oranlarını bulabilirsiniz.

 

Burada ihtiyacınıza göre ekran tasarımı belirleyebilirsiniz ancak biz çalışmalarımızda çoğunlukla Empty Activity ekranını seçeceğiz.

 

Son ekranımızda ise programımız açıldığında ilk açılacak activity’nin hangisi olacağını ve bununla ilişkili layout’u belirliyoruz. Ancak başlangıçta burada herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok.

Bu son adım ile artık programı geliştireceğimiz kod ekranımız açılmış olmalı. Ancak acele etmeyin, ekranın altını kontrol ederseniz yüksek ihtimal ile halen bir bar ilerlemeye devam ediyordur. Burada programın bağımlılıkları vb işlemler Gradle tarafından kontrol edilmekte. Bazı bilgisayarlarda paketlerin eksik olması, SDK ile ilgili sorunlar nedeni ile hata verebilmekte.

 

Buraya kadar herşey normal ise yukarıdaki gibi proje ekranında hiçbir dosyanın altında kırmızı çizgi bulunmayacaktır. Eğer bir (veya birkaç) dosya adının altı kırmızı çizgi ile belirtilmiş ise yüksek ihtimal ile Gradle hatası yaşıyorsunuz. O dosyaya tıkladığınızda R.layout.activity_main komutunda R kırmızı olarak gösterilecektir. Bu durumda Tools > Android >SDK Manager ekranına dönüp kontrol etmenizde veya aldığınız hata mesajını Google’da araştırmanızda fayda var. Eğer buraya kadar hata almadıysanız Hello World ile başlayabilirsiniz 🙂